Jdi na obsah Jdi na menu
 


Angbindi / Earth bow

29. 4. 2008

 

 

 

Vyrobit angbindi je jednoduché: vykopete v zemi díru, na ní položíte dřevěné desky   a doprostřed zarazíte dlouhý klacek s jednou napnutou strunou,jedná se tedy o klasický zemní luk. 

 zemní luk, monochord, používaný již jen ojediněle ve střední a západní Africe. Pružný prut je jedním koncem upevněn v zemi, ke druhému konci je připevněna struna. Ve vzdálenosti 0,5 - 1 m od prutu je v zemi vyhloubena jáma - "rezonátor" - pokrytá korovou nebo listovou membránou; ta je k okraji jámy připevněna kolíčky. Skrz rezonanční membránu prochází napnutá struna, která je na její spodní straně fixována. Zvuk struny, rozeznívané různými způsoby, doprovází obvykle zpěv.

Obrazek

 

EARTH BOW (Angbindi)

This single stringed instrument is built using the earth itself as a sound-box. A hole is dug and a thin piece of wood placed over it and pegged firmly down. A pliable sappling is driven into the ground about a metre away from the hole. A cord is attatched to the centre of the board covering the hole and the sappling is bent down and also attatched to the cord. The cord is plucked while the string tension is altered by pushing the end of the sappling down or up. The construction of the earth bow is very like some of their snares and is often made when on hunting trips.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář