Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dung-chen

14. 1. 2008

 

Obrazek

 

Ačkoli Konfucianismus zůstal základem pro strukturu vlády v Číně, byl to buddhismus, představený v prvním století n.l.p.který kvetl za Hana z dynastie Tang (206 n.l. 906 př.n.l.) a jehož vliv pokračoval i poté.

Mezi prostředky spojované s tibetským buddhismem jsou Dung- chen, dlouhé trumpety hrající v párech pro ranní a večerní svolávání k modlitbám, v předehrách, a průvodech. V tibetštině slovo Dung znamená "skořápka“, když je používáno samostatně nebo následuje „dkar“ pak odkazuje na trubku ze skořápky lastur.

Zatímco v kombinaci s dalšími kvalifikačními slovy, to značí různé druhy trumpet, jako u Rkang- dung ("trubka ze stehenní kosti ") Rag-dung ("mosazná trubka"), a Dung- chen ("velká trubka").

Za Mingovo dynastie se dung- chen používal při soudních obřadech, jako elegantně ozdobený příklad dokládající jejich pověření . To bylo vzácné pro hudební nástroje, aby byly smaltované; vzorované metodou "cloisonné " častěji to bylo vyhrazeno pro nádoby jako krabice nebo vázy.

Tyto Tibetské dlouhé trumpety, vytepané „klenoty“, zobrazující impozantního pětiprstého draka a další lotosové květy a svitky byly jako mnoho předmětů vyrobeny v Číně a posílány jako dary, které měly zapůsobit na úředníky hraničících národů jako např. Tibet.

Takové dary nebyly neobvyklé ve východní Asii a v některých případech dokonce hudebníci, kteří na ně hráli, byli posíláni jako část daru. Tento politický zvyk podporoval rozšiřování hudebních a často i politických myšlenek. Jako četné asijské trumpety, kuželové trouby jsou to nástroje, které se dají zasunout do sebe navzájem pro jejich snadnou dopravu.

Dlouhé tibetské skládací trouby dung čen jsou důležitou součástí každé slavnosti. Jejich hromový neuvěřitelně dunivý a všepronikající zvuk má člověku pomoci zastavit běžně nezastavitelný sled myšlenek.

 

Tibetan Longhorn výroba

Ukázka

  

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář