Jdi na obsah Jdi na menu
 


Gamelan

18. 12. 2007

Z pořadu Etnická hudba na Vltavě od Vlastislava Matouška:

http://www.shakuhachi.cz/dilo/media/05Gml1Java.mp3

http://www.shakuhachi.cz/dilo/media/06Gml2Bali.mp3

Gamelan

Gamelan

Gamelan (též gamelang) je označení pro orchestr bicích nástrojů tradiční indonéské hudby (Jáva, Bali). Toto označení se také často používá pro samotnou javánskou a balinéskou hudbu. Název je odvozen od slova „gamel“, které znamená „kladivo“.

Gamelan se skládá z velkého množství bicích nástrojů, jeho součástmi jsou metalofony, gongy, xylofony a bubny. Konkrétní složení a velikost gamelanů se vzájemně liší.

Obsah

[editovat] Ladění

Ladění gamelanu se zcela liší od evropského. Jsou používány dva základní systémy: sléndro a pélog, ke kterým v některých oblastech přibývá ještě degung a madenda. Zajímavostí je, že jednotlivé součásti orchestru mohou být v různých laděních. Konkrétní tónové výšky i přesná velikost intervalů jsou u každého gamelanu odlišné. Mírně odlišné bývá i ladění nástrojů, používaných při hře unisono. Při jejich současném znění pak dochází k interferencím (záznějům), které spoluvytvářejí charakteristický zvuk gamelanu a mají i rituální význam.

[editovat] Rytmus

Pro hudbu hranou gamelanem je typická polyrytmičnost a proměnlivé tempo. Jednotlivé části orchestru hrají každá v jiném rytmu, různé rytmy se navzájem srážejí a vytvářejí složitou hudební strukturu. Typické je výrazné zpomalení na konci skladeb. Skladby jsou velmi přesně fixovány a předávány orálně bez psaného záznamu.

[editovat] Inspirace evropských hudebníků

Hudba indonéských gamelanů je jedna z nejoceňovanějších mimoevropských hudebních tradic mezi evropskými hudebníky. Slavný je případ Clauda Debussyho, který slyšel gamelan hrát na světové výstavě v Paříži roku 1889, přímá inspirace v jeho díle však sledovatelná není. Ze skladatelů, u kterých se vliv gamelanu promítl do jejich tvorby můžeme jmenovat Bélu Bartóka, Oliviera Messiaena či Benjamina Brittena.

[editovat] Gamelan v Čechách

V České republice se donedávna nacházely dva gamelany. Ten kompletnější byl uložen na zámku v Liběchově, ale stal se obětí povodní v roce 2002. Jediný gamelan v České republice je nyní uložen na indonéské ambasádě.

logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí multimediální obsah k tématu

Informace o tomto článku

Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa.

Tento text je dostupný za podmínek GNU Free Documentation License

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář