Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ghanta

14. 1. 2008

 

 

Obrazek

 

 

Obrazek

 

 

Takovýto zvon je pro Tibeťana nejen zdrojem příjemných zvuků, ale především symbolem o několika rovinách sestaveným z horní, mužské části, rukojeti ve tvaru poloviny dordže, a samotného zvonu, symbolizujícího ženský princip. Zvon (v sanskrtu ghanta, v tibetštině dril bhu) a hromoklín (v sanskrtu vadžra, v tibetštině dordže) jsou symboly moudrosti. Dordže je symbolem nezrušitelného mužského principu, prostředku spásy.

Zvon je symbolem prázdnoty, ,ženského principu, moudrosti. Když zahrajete, vzniká mystická jednota. Zvon a dordže jsou vnějšími symboly vnitřního stavu bytí a jejich vzhled je nanejvýš symbolický. Každá část má svůj význam. Shora dolů můžeme vidět 5 paprsků (příčlí) rukojeti, symbol 5 transcendentálních buddhů, kteří reprezentují 5 forem mystické moudrosti. Čtyři paprsky vycházejí z otevřené tlamy mořského monstra, které symbolizuje vysvobození z cyklů reinkarnací a >>požírá nevědomost<<.

Pod nimi je kruh s 8 lístky lotosu, symbolizujícími 8 bódhisattvů. Rukojeť zvonu je tvořena vrchem dordže, spočívajícím na měsíčním disku. Pod ním je tvář bohyně (ženské formy bódhisattvy) Pradžnaparamity, inkarnace dokonalé transcendentální moudrosti. Podle jiných je to tvář Vadžrokany, inkarnace univerzální pravdy, dharmy. Když se na zvon díváte shora, uvidíte mandalu. Od štředu dolů to je 8 lístků lotosu, které tvoří mandalu hlasu bohů s mantrami pěti Buddhů, vepsanými na lístcích. Spodní okraj zvonu zdobí 51 dordží, což symbolizuje 51 malých překážek na cestě k osvícení, které lze překonat právě pomocí zvuku zvonu.

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář