Jdi na obsah Jdi na menu
 


Gongoma / Kalimba / Mbira / Thumb piano / Ikembe / Likembe / Sanza / Sansa / Marimbula

5. 1. 2008

 

U bevindt zich hier: Hoofdgroep  > Instrumenten  > Gongoma

     
   
     

The gongoma or lamelofon is a pinch instrument. Most of the time it is a square box of twenty five centimetres and fifteen centimetres wide and six centimetres high.
These are minimum sizes, bigger ones also exists.  Also they are made of a half calabash with hide or a wooden plank.
The body can be a carved out piece of wood a box or calabash with on one side an n opening that produces the tones.  On the body are tongues mounted made of bamboo, palm branch, or metal. The tongues are mounted on the back of the comb together.
The ends of the tongues that are above the opening are mounted with pieces of balls of resin.
The instrument is tuned by adjusting the tongues length
Most of the time there are four or five tongues, but there also ten, sixteen, twenty, twentysix and even thirty tongues. These or strangely smaller and are called thumb piano.

 

Označení Mbira se užívá v Zimbabwe, ale např. v Keni - Kalimba, Rwanda - Ikembe, Kongo - Likembe, atd. (sanza, sansa, marimba, marimbula). Prodavači suvenýrů vám mbiru budou nabízet jako "thumb piano" a tento název se pomalu zažívá i u afričanů.

Mbira, resp. její vzhled se proměňuje stejně pestře, jako národy Afriky. Je různě veliká, vyrábí se z mnoha materiálů a většinou je laděna od šesti tónů u Sanů po velmi složité 33 tóne instrumenty zimbabwských Šonů.

Mbira

Základem je jednoduchá zvučná deska či krabice s rákosovými či železnými jazýčky, kterým se říká lamely či plátky. Na ozvučnou desku jsou lamely připevněny shora. Ozvučná deska či krabice je často zakomponována do nádoby z kalabaše, dřeva či hlíny pro lepší rezonanci tónů. Délka lamely určuje tón. Delší lamela vyluzuje hlubší tón - mužský hlas, kratší lamela dává vyšší tón - ženský hlas. Veškeré další úpravy tohoto hudebního nástroje záleží na šikovnosti a fantazii tvůrců (hudebníků) a jejich experimentů s výsledným zvukem. Na mbiru se hraje tlakem prstů na lamely a sklouznutím prstů z nich v dolní pozici u desky. Tím se lamely rozkmitávají a vydávají tón.

Pro lepší pochopení: zahrajte si online na mbiru - vyčkejte až se nahraje intro. Poté si můžete kliknout na "enter site" a v sekci Music si poslechnout pravého umělce hry na mbiru.

Mbira je nejen sólový hudební nástroj, ale často se používají ke hře s ostatními hudebními nástroji. Nejdůležitější je však hra na dvě mbiry. Jedna doprovází zpěváka a druhá udržuje zvolený rytmus. Kompozice vyluzovaných tónů má tak dvě melodické linie - kushaura (hlavní) a kutsinhira (vedlejší). Hudba je většinou v 4/4 či 3/4 taktu v kompozici 4 až 12 vět. Tento způsob hry je vlastní zimbabwským Šonům, kde dosáhl tento hudební nástroj vrcholu.

Mbira je u Šonů používána nejen jako hudební nástroj, ale též jako nástroj spirituální. Základem náboženství Šonů je víra v duchy. Po smrti duch opouští tělo a přebývá ve vyšším světě. Právě v úctě k duchům a duchům předků se podle víry Šonů odráží spokojenost života na zemi. Uctíván je zvláště postavený duch Mudzimu. Ten k Šonům promlouvá nejčastěji skrz medium (kněze) či právě mbiru. Celá ceromonie hraní hry na mbiru a modliteb kněze se označuje jako Bira. Pro náboženské účely se používá 22 lamelová mbira dzaVadzimu.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář