Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hurdy gurdy niněra

15. 12. 2007

Obrazek

Niněra je strunný hudební nástroj, jehož struny se rozeznívají třením pomocí dřevěného kolečka s klikou, kterým hráč pravou rukou otáčí. Niněra tak patří mezi strunné nástroje třecí (či kolové). Funkce kolečka je podobná jako smyčec u houslí. Zvláštním klapkovým zařízením se pomocí prstů levé ruky struny zkracují. Ozvučná skříňka mívá různý tvar.

První záznamy o niněře jsou v západní Evropě už z 10. století, ale tehdy byly nástroje o dost větší než ty dnešní - ke hře bylo potřeba dvou hráčů; jeden se staral o kolečko a druhý o klávesy. Ze starých obrazů se dá poznat, že se na niněru hrálo i v chrámech a v 17. století pro ni komponovali tehdejší skladatelé. Později se z niněry stal nástroj lidový, či klesla na žebrácký. Dnes niněra patří do muzea.

[editovat] Hmatníková niněra

Hmatníková niněra je hudební nástroj, který se vyvinul z niněry tím způsobem, že se z původních niněr zachoval jen třecí princip tvorby tónu, ale zcela u nich chybí klávesová mechanika, pro niněry jinak typická. Nejsou doloženy dříve než ve století šestnáctém.

Niněra /též kolovratec, lat. organistrum, ang. Hurdy – Gurdy nebo Symphonia, fr. Viella a Roue/

Tento nástroj, dnes už téměř neznámý, byl v evropské hudbě velmi oblíbený a používal se od středověku až do začátku XX. století. Struny jsou rozeznívány otáčejícím se kolečkem. Melodické struny jsou skryty před zraky posluchače, jsou vedeny uvnitř nástroje a hráč je zkracuje pomocí klávesové mechaniky s tangentami. Nástroj má obvykle jednu nebo dvě melodické struny, ovládané jednou mechanikou a laděné na stejný tón nebo v kvintě. Kromě toho mívá různý počet bordunových strun, vedených mimo klávesy a hrajících po celou dobu stejný tón. Jeden z bordunů bývá navíc opatřen vibrující kobylkou, která dodává niněře charakteristický drnčivý zvuk a umožňuje zvýraznění rytmu skladby.

Niněra měla v různých dobách různé podoby; ve středověku se velká niněra pro dva hráče používala hojně i v duchovní hudbě, barokní niněra s mušlovitým korpusem si získala v XVIII. stol. oblibu na šlechtických dvorech. Později se používala spíše v hudbě světské a lidové, takže si vysloužila pověst nástroje žebráků a potulných muzikantů.

 

Zvuková ukázka – klikněte zde

 

-         smyčcový nástroj s ozvučnou skříní

-         smyčec je nahrazen kolem, potaženým kůží a natřeným kalafunou. Kolo se roztáčí klikou a rozeznívá struny. Tento způsob hry umožňuje nepřetržitý tón.

-         struny jsou tisknuty a zkracovány klávesami /je to první strunný nástroj opatřený klávesnicí/

-         jedna až dvě struny jsou určeny pro melodii, ostatní laděné v kvintách pro bordun /stále znějící doprovodné tóny/

-         velmi starý nástroj, byl oblíbený u potulných hudebníků až do poloviny 19. stol.

 Obrazek

 

 

Rozhlasový pořad Vlastislava Matouška o niněře:

http://www.shakuhachi.cz/dilo/media/11Ninera.mp3

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

muj e.mail

(Jarda, 6. 2. 2011 4:57)

art-yaro@live.ca

Ninera

(Jarda, 6. 2. 2011 4:55)

prosim kde se da levneji koupit ninera dekuji

Looking for a Hurdy Gurdy

(Titania, 3. 8. 2010 20:39)

Hello I'm Italian and don't understand a word, but I'm looking for a cheap Hurdy Gurdy because in Italy they are very expensive.
If you can help me please contact me at wisteria.artichoke@hotmail.it

thankyou very much