Jdi na obsah Jdi na menu
 


Native American flute / Americká domorodá flétna

15. 1. 2008

 

 

Americká domorodá flétnatranslate.googleusercontent.com/translate_c


Domorodá americká flétna dosáhla velkého ohlasu pro její typický zvuk užívaný v nahrávkách různých druhů New Age a World music.Tento nástroj byl původně velmi osobní,jeho hudba byla hraná bez doprovodu při námluvách,léčení meditaci a duchovních obřadech.Nyní hraje flétna sólo či současně s dalšími nástroji nebo vokály jak v domorodé americké hudbě tak v jiných stylech. Jsou dva různé druhy flétny, flétna z rovin a plání a flétna zalesněných krajin, každá s mírně rozdílnou konstrukcí.


 Historie

Je mnoho příběhů, jak různé národy objevily flétnu. Obyčejně se v těchto příbězích objevuje datel, který udělal díry do duté větve při hledání termitů. Vítr pak foukal kolem této větve vytvářeje zvuk, který lidé uslyšeli a usilovali o to jej napodobit. A skutečný vývoj flétny pravděpodobně následoval tento příklad. Teorie, že byly vyvinuty ve starověku pospolitými národy středoameričanů je nejběžněji používaná.

Minulá šedesátá léta přinesla obrození soustředěné kolem flétny s novou vlnou flétnistů a řemeslníků jako doktora Nevaquay a Carla Runniínga Deera. Zvláštní význam má R. Carlos Nakai (Changes, 1983), který dosáhl asi slávy hlavního proudu v jeho směsích flétny s New Age a okolními zvuky . Pozoruhodní či cenami ocenění flétnisté jsou: Douglas Blue Feather, Mary Youngblood, Kevin Locke, Jay Red Eagle, Robert Tree Cody, Robert Mirabal, Joseph Firecrow and Terry Lee Whetstone. A few classical composers have written for the Native American flute, including James DeMars, David Yeagley, Philip Glass and Brent Michael Davids. renown for his mixture of the flute with New Age and ambient sounds.

 

poslechnout

 

Pozoruhodní a cenami ověnčení flétnisté

Douglas Blue Feather, Mary Youngblood, Kevin Locke, Jay Red Eagle, Robert Tree Cody, Robert Mirabal, Joseph Firecrow and Terry Lee Whetstone.


Několik klasických skladatelů píšících pro "Americkou domorodou flétnu"

 James DeMars, David Yeagley, Philip Glass and Brent Michael Davids.


 Konstrukce

Domorodá flétna je jediná flétna na světě konstruovaná se dvěma vzduchovými komorami, to ji propůjčuje její typický zvuk. Lehce rozdílná je pak flétna lidí z rovin od flétny lidí z lesů.
Tradiční Nativní americká flétna byla zkonstruovaná ve vztahu měření tělesných délek. Délka flétny byla vzdálenost od podpaždí k zápěstí. Vzduch.komory byly od sebe jedna pěst, vzdálenost od píšťaly k první díře také pěst, vzdálenost mezi dírami byl jeden palec, a vzdálenost od poslední díry do konce obecně jedna pěst.


 Dřevo

Nativní americká flétny mohou být udělaný z různých materiálů. Jalovce , sekvoje a Cedru jsou populární,ony poskytují hezkou vůni. Jehličnaté stromy jsou obecně preferované největšími hráči na flétnu kvůli měkkým tónům produkovaným dřevem. Další tvrdší stromy jako vlašský ořech a třešně jsou ohodnocené pro jasné, křehké, bohaté zvuky které flétny mohou produkovat. Ačkoli tradičně flétny  byly udělaný z říčního rákosu, bambusu nebo místního dřeva, exotické pak z deštného lesa  nebo dokonce plastů.


Původní hudba Severní Ameriky

Topics
Native American/First Nations
Chicken scratch Ghost Dance
Hip hop Native American flute
Peyote song Powwow
Tribal music
Arapaho Blackfoot
Dene Innu
Inuit Iroquois
Kiowa Metis
Navajo Ojibwe
Omaha Kwakiutl
Pueblo (Hopi, Zuni) Seminole
Sioux (Lakota, Dakota) Yuman
Related topics
Music of the United States - Music of Canada


 
 Hudba

Native American flute.
Play sound
Performed on a 1987 flute crafted by Chief Arthur Two-crows.
Problems listening to the file? See media help


Linky

* International Native American Flute Association

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

American native flute

(tenconetanci@seznam.cz, 27. 1. 2010 22:52)

Prosím vás, nemáte někdo možnost získat a vložit mi do e-mailu alespoň trochu podrobný plánek na stavbu této flétny? Neumím přijít na systém dvou komor. Děkuju, pokud budu moct, oplatím. Martin.

Re: American native flute

(Milda, 24. 1. 2011 13:41)

Ahoj Lidičky jaké má ta flétna ladění? Protože vyrábím flétny už asi rok... takže šestidírkové apodobně... a všiml jsem si, že vlastně tahle flétna má rozmístění dírek jinak ... stačilo by kdybi sem někdo napsal jaký tón se ozve když jsou všechny zavřené a pak jedna po druhé otevřené... třeba když mám všechny zavřené na šestidírkové tak mám třeba C, jednu odkreju tak mám tón D další tak je to E atd... atd... tak kdybi byl někdo tak té lásky... chtěl bych si jí udělat i s tím rozmístěním dírek jak má být... děkuji Milda