Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ntamani / Dondo / Tama / Tamani / Don-don / Dun-dun / Gan-gan

26. 12. 2007

Ntamani / Tamanis - mluvící buben

ntamani Původní obyvatelé západní Afriky ho nazývají ntamani, n´tama nebo tamanis. V angličtině je to talking drum a v češtině ho známe jako tzv. podpažní buben. Tento rytmický a melodický nástroj pochází z Mandingue (západní Afrika). Má tvar přesýpacích hodin, tělo bubnu je vydlabáno a oba konce jsou pokryty kozí kůží nebo kůží varana, podle oblasti ze které pochází. Buben má širokou škálu tónů podle tlaku, který vyvíjí hráč jednou rukou na struny. Druhou rukou se hraje na kůži pomocí zahnuté paličky.

Dondo - mluvící buben


Nezdá se Vám název tohoto bubnu? Je to možné. Jeho jiné názvy, které spíše budete znát jsou: Tama, Tamani, Don-don, Dun-dun, Gan-gan a tak dále. Ale teď již k bubnu samotnému.

Buben pochází z Ghany z území Yoruba* a podle jeho velikosti se můžeme setkat s různým označením než nám známé výše uvedené názvy a sice s těmito:

Iya-Ilu (7" x 17") nebo (8" x 18")

Tento buben pochází z jižní části Nigérie a je v podstatě prvním z mluvících bubnů jako takových. Je největší a produkuje nejhlubší, basově orientovaný zvuk ze všech těchto bubnů. Iya-Ilu jsou často používány Yorubským* lidem při svatebních obřadech. Muž vedoucí tuto slavnost zpívá během úvodních ceremonií obřadní písně za doprovodu bubeníků. Často se přidávají další hudební nástroje spolu s dalšími mluvícími bubny. Občas bývá tyto bubny slyšet brzy ráno z královského sídla, kde se jím oslavuje velikost a moudrost panovníka.
Též bývají tyto bubny užívány při pohřbech a veřejných shromážděních. Občas i na oslavách, kde bubeník hraje na buben a hosté musí říci co slyší z hlasu bubnu.

Adama (5,5" x 12")

Toto je středně velký mluvící buben. Hraní na něj není tak náročné na rozdíl od takzvaného "mistrovského Iya-Ilu" bubnu. Najdete je v kostelních sborech, ale často se na něj hraje jen tak ve chvílích odpočinku. Adama nebývá tak často užíván jako vedoucí buben narozdíl od Iya-Ilu avšak není to vyloučeno.

Omele (4" x 9")

Omele je nejmenším ze rodiny mluvících bubnů. Povětšinou bývá používán jen jako jakási časomíra (nebo metronom). Hrát na něj je jednoduché a proto ho můžete spatřit v rukách dětí. Ovšem kde se s ním nejčastěji setkáte budou asi domácí dekorace.
 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář