Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nyahbinghi Drums Fundeh

11. 7. 2009

 

Bubny, pocházející z Afriky (tzv. kete, ashiko), které zdomácněly v karibských oblastech, konkrétně na Jamajce u rastafariánů, všeobecně známých jako Nyahbinghi Warriors. Ti si tyto africké perkuse přizpůsobili dostupnými technickými vymoženostmi jako jsou kovové obruče, závity a matky namísto provazů. Vedla je k tomu pouze operativnost a především pohodlnost. :)) Tak to prostě je

 

         

 

           

 

Více o Nyahbinghi

 Takto upravené je pak nazývají Funde ( fundeh, repeater ). Rastafariáni z hor, Nyahbinghi, "bubnovačky" nazývají grounation ( z angl. ground - zem, pozemské ) tzn. ke zpívaným veršům z bible bubnují na harps - orchestr bubnů. Harps se sestávají ze 3 druhů: funde, repeata a thunder.

Fundeh

- viz. obrázek výše. Jednoblánový buben laděný matkami. Připomíná a vlastně i je takové protáhlé bongo. Při grounation má úlohu pojit rytmus do celku zpravidla úderem na "každou" první a druhou dobu. Funde tím vlastně říká: "Do Good - - Do Good - - Do Good - - Do Good - -". Do good jsou bubny, co tvoří organickou část Do good tepu.

Repeater

- je fyzicky téměř identický s funde, ale zaujímá úplně odlišnou roli. Má sólový charakter a Do Good rytmus synkopuje, poletuje kolem dob, hraje v polyrytmech, paradiddlech, používá dobu předraženou a odraženou - vypráví.

Thunder

- ( z angl. hrom ) Velký dvoublánový basový buben. Hraje se na něj paličkou s měkkou hlavou. Zpravidla na první dobu otevřenou a na třetí přitlumenou. Při grounation hraje vždy výhradně jeden Thunder.

Své neohrozitelné místo si našly tyto funde i v reggae music. Najdete je snad na všech reggae nahrávkách.

Z nejznámějších hráčů můžu jmenovat např.: Ras Michael, Count Ossie, Bongo Herman

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

bylo by fajn uvést zdroj

(olča, 17. 3. 2011 15:20)

nenašla jsem nikde zdroj celého článku, který je kopírován z našich webovek, ..takže protože tu jsou bubny, co můj manžel vyrobil a já namalovala, tak přidávám odkaz;)

http://www.rasdrums.vyrobce.cz/