Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ocarina

13. 1. 2008

 

 

 

Obrazek

 

 

Ocarina, někdy nazvaný sladký brambor, je starověká flétna-jako dechový nástroj. To je jeden z nejstarších hudebních nástrojů na Zemi[pochvalná zmínka   potřebovaný]. To obvykle je tvořeno oválu-formoval uzavřený prostor a čtyři ke třinácti dírám prstu, ačkoli jsou některé variace na typový projekt. Trubka úst vyčnívá od toho. To je často keramika, ale mnoho jiných materiálů může také být používáno, včetně plastu, dřeva, skla a kovu.

Historie

A gemshorn.
Gemshorn.

Ocarina je velmi stará rodina nástrojů, věřil datovat se asi 12,000 roků. Ocarina-instuments typu byly zvláštní důležitosti v Číňanovi a Mesoamerican kulturách (kde oni jsou často formováni jako zvířata, obecně ptáci).

A blue and white pattern ocarina from the early 20th Century.
Modrý a bílý vzor ocarina od brzy 20. století.

Jeho obyčejné použití v západních zemích se datuje do 19. století, když moderní forma ocarina byla vynalezena Italem Giuseppe Donati. Jméno je odvozeno z Itala (ocarina “malá husa”). Časnější forma byla známá v Evropě, vyrobený z rohu zvířete, a známý jako gemshorn.

Půvabně namalované porcelánové ocarinas byly vytvořené, takový jak Meissen ocarinas. [1] Meissen továrna v Německu nedělala ocarina, ale licensovaná místní němčina ocarina-výrobcové používat Meissen modrý a bílý vzor cibule jako vnější design.

Klasifikace

How an ocarina works.
Jak ocarina pracuje.

Ocarina je flétna lodi. Na rozdíl od děrovaných dechových nástrojů, takový jako orchestrální flétna a záznamník, zvuk je vytvořen resonance celé dutiny. Toto má různou sluchovou fyziku od roury. Technicky, akty dutiny jak Helmholtz resonator (vidí dolů).

Jiný flétny lodi zahrnovat xun Číňanů a Afričana flétny globusu. Tyto příklady se liší od ocarinas v tom oni nemají fipple náústek (nebo zobák).

Příbuzná rodina nástrojů je uzavřený-roura rodina, který zahrnuje panpipes a jiné nástroje, které produkují jejich tón tím, že vibruje sloupem vzduchu uvnitř zastaveného válce.

  • Ocarina místnost - principy, mp3, a výroba

Hudební výkon

Front and back view of classical ocarinas. The double holes on front indicate a fingering system developed in 20th Century Japan.
Stůjte naproti a podporujte pohled na klasické ocarinas. Dvojité díry na frontě ukážou systém prstokladu vyvinutý ve 20. staletém Japonsku.

Ocarina, jako jiné flétny lodi, má neobvyklá vlastnost ne se spoléhat na délku roury produkovat zvláštní tón. Raději tón je závislý na poměru úplné povrchové oblasti otevřených dír k celkovému objemu přiloženému nástrojem. Toto znamená to, na rozdíl od flétny nebo záznamníku, umístění dír na ocarina je velmi vedlejší — jejich velikost je nejdůležitější faktor.

Resonator v ocarina vytvoří sine-formoval zvukovou vlnu a je tak neschopný vytvářet harmonické podtexty. Toto znamená to technika overblowing dostat rozsah vyšších posazených poznámek není možný s ocarina, tak rozsah dostupných hřišť je omezen.

Různé poznámky jsou produkovány tím, že ohmatá díry, otevření a uzavření více nebo méně úplné dírové oblasti. Tón je pak produkován přes díru zvuku. Tón může také být měněn tím, že vymění sílu se kterými jedněmi ránama přes nástroj.

Multi-chambered ocarinas

Od 19. století, mnoho výrobců produkovalo dvojité ocarinas. Dvojitý ocarina vystupuje v hudbě mnoho hudebníků, včetně Nancy Rumbel Grammy-vyhrávat duo Tingstad a Rumbel.

Trojnásobný-chambered nástroje také byly rozvinuté. Viďte dolů.

Keyed ocarinas

Keyed ocarina.
Keyed ocarina.

Keyed ocarinas byly produkovány několika výrobci, většinou experimentálně, začínat v pozdní 19. století. Klíče mohou být přidány v nadějích na rozhánění rozsah nástroje, nebo umožnit prsty k dírám dosahu, které jsou široce rozložené.

Vzhled v pracích

V pozdních třicátých létech skupina starších chlapců začala stavět dřevěné ocarinas. Oni vytvořili populární ocarina soubor volal Potato chyby, předvádění na Broadwayi, rádio a pozdnější televizi, do padesátých lét. Irving Berlin napsal populární píseň, inspirovaný je, opravňovaný Tanec k hudbě Ocarina pro hudební Nazývat mě madam. [2]

Sweet bramboroví dudáci, třicátá léta-čtyřicátá léta ocarina skupinu, která cestovala s orchestrem Glenna Millera, představoval ocarina, prominentně na obrazovce, v Hollywoodu musicals takový jako Girl bláznivý (1943).

Památná část v Bernardo Bertolucci filmu 1900, vsadil oblast Emilie severní Itálie během brzy 20. století, představuje scénu ve kterém skupina farmářů v lese hrát melodii v harmonii na ocarinas různých velikostí.

Ocarina část také uvádí prominentně v tématu od 1966 italského westernu Dobrý, špatný a ošklivý. Ocarina, spolu s židovskou harfou a elektrickou kytarou, byl používán široce ve zvukových doprovodech Evropana šedesátých lét-dělal westerny, vyvinout zvláštní styl.

Pomocná přestávka v Troggs má 1966 hitu “divoká věc” obsahuje ocarina sólo hrané vůdcem skupiny Reg Presley.

Legend of Zelda:Ocarina of Time album cover. Note that the ocarina is oriented to the left, unlike a conventional ocarina.
Legenda Zeldy: Ocarina časového albového kryta. Poznamenat, že ocarina je orientovaný nalevo, na rozdíl od tradičního ocarina.

1988 japonského animovaného filmu můj soused Totoro představoval ocarina prominentně a tento film udrží vztah s nástrojem v moderní populární kultuře.

Ocarinas zažil nepatrný nárůst popularity v posledních rokách 20. století kvůli vydání dvou populárních videoher pro Nintendo 64, Legenda Zeldy: Ocarina času v roce 1998, a Legenda Zeldy: Majora maska v roce 2000, ve kterém spojení hrdiny použilo nástroj cestovat přes čas a kouzelně manipulovat s jeho prostředím. Po léta předchozí, kouzelné ocarinas také objevily se v Legenda Zeldy: Spojení na minulost pro Supera NES, Legenda Zeldy: Minish čepice pro Game Boy postupovat a uváděný prominentně v Legenda Zeldy: Probuzení spojení pro Game Boy. Ocarina je také používán svolat mocné kouzlo pojem volal Golem v divočině ozbrojí videohru pro originální Sony Playstation.

Ocarina v Budrio

Giuseppe Donati, Italian inventor of the classical ocarina, with his work.
Giuseppe Donati, italský vynálezce klasického ocarina, s jeho prací.

Budrio, město blízko Bologny, Itálie, je domov prvních klasických ocarinas. To udržuje jeho tradici ve formě Fabio Menaglio ocarina semináře který produkuje plný rozsah profesionálních nástrojů. (vidět http://www.ocarina.it). Také Budrio má nejlepší známý klasický ocarina skupinu, známý jak “Gruppo Ocarinistico Budriese” kdo nahrávat a hrát (protože 1865). Příklady jejich hudby a popis skupiny jsou dostupní na stránkách nahoře.

Moderní Ocarina

The English pendant ocarina, invented in the 1960's by John Taylor, produces an entire octave using just four finger holes.
Anglický přívěšek ocarina, vynalezený v 1960 John Taylor, produkuje celé oktávové používání jen čtyři prstové díry.

Jeden z nejpopulárnějších ocarina výrobců ve Spojeném království je Ocarina seminář ([ 3 ]). Seminář produkuje kruhové ocarinas vyrobené z plastu a keramik a které použití čtyři a šest dír. Oni také produkují dva-chambered ocarinas stejné množství poznámek jako jejich standardní ocarina, se zdvojnásobil. Tam být také paleta dostupných rozsahů, od “Mini D” k “hrozně-bas G”.

Ocarina tabelátor

Ocarina používá zvláštní formu tablature, který reprezentuje díry na vrcholu ocarina, a, kde nutný, díry na spodní straně. Toto umožní snadné hraní, zvláště pro začátečníky. To je podobné tablature užitému na záznamník a jiné dechové nástroje.

Podobné nástroje

Xun (zjednodušení Číňani:?; tradiční:?; pinyin: xūn) je Číňan flétna lodi vyrobená z jílu nebo keramika. Je to jeden z nejstarších čínských nástrojů. Tvarovaný jako vejce, to se liší od ocarina ve straně bytí-odfouknutý, jako západní koncertní flétna, spíše než mít rekordér-jako náústek. Podobné nástroje existují v Koreji ( hun) a Japonsko ( tsuchibue).

Staří vyráběli jugband konvici má podobné vlastnosti.

Nedávný nástroj, derivát ocarina volal huaca, byl vynalezen Sharon Rowellová. Huaca má tři oddělené komory a moci proto vytvořit polyphonic zvuk.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

okarina

(petr, 6. 6. 2014 6:58)

Proč není místo těch blábolů návod jak hrát na okaricu s prstokladem ?

Hnus velebnosti

(Kolajers, 26. 5. 2014 9:37)

Když už zveřejňuješ nějaké informace, ktere jsou původem z jiného jazyka, tak alespoň to dej do ruky někomu, kdo to alespoň trochu umí a ne google překladači... jediná stránka, kde jsem našel česky informace, které potřebuji a po pár řádcích přestávám číst a už se tu nikdy neobjevím, díky nashledanou