Jdi na obsah Jdi na menu
 


Psalterium ( Žaltář )

12. 1. 2008

 

 

 

Psalterium /Žaltář/

 

Zvuková ukázka – klikněte zde

 

-         název vznikl z řeckého psallein, tj. nástroj, na který se drnká prsty.Drnkalo se též trsátkem nebo husím brkem

-         původně jen dřevěná deska, později ozvučná skříňka rozličného tvaru se strunami napnutými mezi kolíčky

-         ve Starém Zákoně se dozvídáme, že se na tento nástroj hrálo již ve 3. stol. př.Kr. Protože doprovázel zpěv žalmů, dostala také kniha žalmů název psalterium /česky žaltář/

-         psalterium se hojně užívalo přibližně do r.1500

 

Žaltář

Žaltář
Žaltář
Výrobce: Fabryka instrumentów lutniczych, Lubin

Název tohoto nástroje pochází z řeckého slova psalterion, označujícího obecně strunný drnkací nástroj. Do Evropy se dostal z Blízkého Východu a severní Afriky přes Byzanc a maurské Španělsko. Struny jsou vedeny paralelně s ozvučnou deskou a rozeznívány prsty nebo trsátkem (obvykle vhodně seříznutým ptačím brkem).

Na středověkých vyobrazeních jsou doloženy různé podoby žaltáře: trojúhelníkové, lichoběžníkové, nebo i zcela nepravidelné. Forma označovaná jako české křídlo (ala bohemica) měla dvě sady strun, určené zřejmě pro pravou a levou ruku hráče. Od pozdního středověku se žaltář konstrukčně podobá cimbálu, rozdíl pak spočívá pouze v ostrunění a technice hry. Můžeme předpokládat, že některé formy žaltáře daly podnět k rozvoji klávesových strunných nástrojů.

Obdobu tohoto nástroje můžeme dodnes najít ve folklóru různých zemí, např. finské kantele nebo ruské gusli; v  arabských zemích, na Středním východě a na Kavkaze se podobný nástroj označuje jako kanon nebo qanun.

Rozsah žaltáře

žaltář kantele
c'-c"' c'-g"

 

 

 

 

 

 

Žaltář sopránový
52/18 cmSmyčcový nástroj vyráběný v trojúhelníkovém tvaru. Je osazen 20 strunami v chromatickém ladění c´´ - g´´´. Původně středověký nástroj má dnes v hudbě poměrně široké spektrum užití.
 
zavřít okno

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář