Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kartálky / Tingsha / Mujura

15. 1. 2008

 

 

 

Obrazek

Kartálky jsou vyrobeny z podobné slitiny kovů jako tibetská mísa a mají vynikající akustické kvality. Jejich původ je dosud nejasný, tvarově nástroj osciluje mezi plochým zvonkem a činelou. Tibetské činely se používají v buddhistické praxi již celá staletí. Jsou to dvě činely, které jsou velmi lehce frekvenčně vzájemně rozladěny. Při úderu pak vzniká rezonance mezi 54 a 8 Hz, tedy kmitočty, které napomáhají ke zpomalení frekvence mozkových vln a k dosažení změněného stavu vědomí.

Podobných efektů dosahují tibetští, dále mongolští a také někteří současní zpěváci pomocí tzv. harmonického zpěvu. Lamové k podobným léčebným účelům používali i zvony a mísy. Tibetské činely, mísy i peruánské píšťaly jsou jen dva, tři příklady šamanských nástrojů, které se používaly k ovlivnění mozku a tedy k navození změněných stavů vědomí. Staré kultury znaly a používaly i jiné nástroje, bubny a zpěvy. Dnešní léčitelé a terapeuti vědomě pracují se zvukem a speciálními nahrávkami a kombinují tak šamanské zkušenosti minulosti s nejnovějšími technologiemi a objevy.

Jiné názvy
Tibetan Tingsha Bell Cymbals
Tingsha
Mujura

 

poslechnout
 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Tohle vskutku není šeng

(Franta, 11. 1. 2010 6:55)

Ahoj Martine,šeng vypadá opravdu jinak (dokonce ho mám doma). Tenhle příspěvek je hodně starý a jako většina ostatních převzatý z jiného zdroje. Díky za upozornění. F

Šengy vypadají jinak

(Martin, 10. 1. 2010 16:25)

Šengy vypadají jinak, tohle jsou kartálky či tinša