Jdi na obsah Jdi na menu
 


Shruti Box a Hang

9. 12. 2007

 

 

 

 

 

 

 

 

 

       
 
 
 

 
 Hang

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

 
Skočit na: Navigace, Hledání
buben hang
buben hang

Hang (buben hang) je melodický perkusní hudební nástroj pocházející ze Švýcarska. Je podobný plechovému bubnu a hra na něj je založena na mnoha podobných fyzikálních principech.

Skládá se ze dvou miskovitých kovových částí, vytvrzených plynovou nitridizací.

[editovat] Původ

Vznikl jako výsledek mnohaletého výzkumu sbírky rozličných nástrojů z celého světa zahrnující bubny, ghatam nebo gamelan. Poprvé se objevil na festivalu Musikmesse Frankfurt 2001. Vzhled hangu je přisuzován výrobcům hudebních nástrojů Felixu Rohnerovi a Sabině Schärerové.

Jeho název pochází z bernského nářečního slova pro ruku.

[editovat] Hra na hang

Hraje se něj údery prstů; většinou bývá položený na klíně, ale může se na něj hrát i ve stoje. Zvuky podobné udu vznikají rezonancí vzduchu uvnitř nástroje, údery na mělké mušlovité výlisky zní jako zvonky. Vnitřní nota na dolní kopuli je basová nota, její tlumení mění výšku tónu jako u tamy. Kolem této noty je harmonicky naladěno sedm až devět dalších not.

[editovat] Externí odkazy

Hra na hang (video na YouTube)

 

 

 

 

SHRUTI BOX PDF  Tisk E-mail
Napsal Mini Store Manager   
shruti box
SHRUTI BOX 6690,- Kč

 


 

Shruti Box + cestovní obal (brašna). Cena 6690,- Kč vč. DPH. KONTAKTUJTE NÁS
Alikvotní, původně indický hudební nástroj, barvou zvuku připomínající harmonium. Shruti box má rozsah 1 oktávy (tzn. 13 klapek, podobně jako oktáva na klavíru), lze ho tedy libovolně ladit.
Tento nástroj je ideální k hlasové improvizaci, relaxaci i hudební meditaci. Vydává plynoucí nepřerušovaný zvuk. To má již samo o sobě velice relaxační učinky, neboť tak nejsme omezováni ani limitováni žádným předepsaným rytmem ani tempem, a můžeme se tak lépe sladit s tepem vlastního srdce.
Shruti box je alikvotní nástroj jehož zvuk je velice barevný, vedle základního tónu můžeme slyšet ještě výrazné alikvoty (částkové neboli vyšší harmonické tóny), což podněcuje naši hudební fantazii a hravost. Jeho zvuk v nás tak probouzí schopnost slyšet i projevit navenek naši vnitřní hudbu

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář