Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tambura

23. 12. 2007

Tambura - Tamburica

Původ tambury je v Jugoslávii, prapůvodní egyptský nástroj pantur ve Španělsku vyvinutý v kytaru, v Itálii v mandolínu, na západě Evropy v loutnu, v Rusku v balalajku a na Balkáně v tamburu. Americké označení tambur je tamburica. Tento název se používá nejen v USA a Kanadě, ale i v Rakousku, Srbsku a Slovinsku.

logo Eduard Vondráček z dutin nástrojeTamburašské nástroje se vyráběly tzv. chorvatským způsobem, to znamená, že nástroje jsou dlabány z jednoho kusu javorového dřeva. Tyto nástroje vyráběly i některé firmy v českých zemích, např. Eduard Vondráček v Praze nebo Pavel Žalud v Terezíně. Obě firmy vyráběly nástroje velmi kvalitní, kterým se mnohdy původní nástroje pocházející z Jugoslávie ani nevyrovnaly. Po 2. svět. válce nastal nedostatek nástrojů a začaly se vyrábět tzv. lepené tambury. Lepené nástroje byly nekvalitní, měly docela jiný zvuk a zněly slabě.

Náš soubor hraje pouze na původní dlabané nástroje, které byly vyrobeny v meziválečných letech. Na nástroje, které se již běžně neprodávají, tvoří většinou depozitáře muzeí (v Litvínově) nebo soukromé sbírky.

BračDnešní tambury prošly dosti složitým vývojem. Nosnou melodii v souboru hraje nástroj s označením PRIM nebo taky BISERNICE. Tvarem připomíná Brač I., má však kratší krk, 6 strun různě laděných, což umožní hráči jednodušším způsobem vyhrát melodii.Prim Moderní BRAČ tvarem připomíná Bugarii, opět má více strun různě laděných a hraje druhý hlas. V souborech se dále objevuje nástroj zvaný ČELO nástupce Brače IV a ČELO BERDE, který je víceméně nástupce Berdeta. Doprovodné nástroje BERDE a BUGARIE jsou stále stejné.Tamburašské nástroje


BRAČ I BRAČ II, III BRAČ IV

BISARNICE KONTRAŠICE

BUGARIE I, II BERDE, BERDETO


 • BRAČ I (tenorová tambura)

  Brač I.
  je vedoucím nebo-li prvním melodickým nástrojem tamburašského souboru. Plní funkci prvních houslí v orchestru a hraje nosnou melodii. Je ostruněn čtyřmi kovovými strunami stejné síly (ø 0,30mm), laděnými na jeden tón.
  ladění Brače I.


  Rozdělení hmatníku:
  rozčlenění hmatníku Brače I.
  [nahoru]


 • BRAČ II, III (barytonová tambura)

  Brač II.
  je nástroj rozměrově větší než BRAČ I, v orchestru plní funkci 2. houslí a přebírá hlubší melodii BRAČE I. Má laděny dvě (ø 0,40mm respektive ø 0,45mm) a dvě (ø 0,32mm) kovové struny na jeden tón.
  ladění Brače II.


  Rozdělení hmatníku:
  rozčlenění hmatníku Brače II.
  [nahoru]


 • BRAČ IV (basová tambura)

  Brač IV.
  má ostrunění o oktávu nižší než BRAČ II, III a v orchestru plní funkci violončela. Má dvě (ø 0,40mm) a dvě (ø 0,35mm) kovové struny nebo dvě (ø 1,15mm) a dvě (ø 0,70mm) kovové struny s opředením. V současné době není v souboru obsazen.
  ladění Brače IV.
  [nahoru]


 • BISERNICE, KONTRAŠICE (sopránová tambura)

  Bisarnice
  nástroj je u tamburašského souboru nejmenší - asi 50 cm dlouhý. Způsob hry je stejný jako u BRAČ I, II a III a v orchestru plní funkci flétny, pikoly a hoboje. Má čtyři kovové struny stejné síly (ø 0,28mm), laděnými na jeden tón.

  ladí se: píše se:  Rozdělení hmatníku:
  rozdělení hmatníku Bisarnice a Kontrašice
  [nahoru]


 • BUGARIE

  Bugarie
  nástroj je podobný kytaře nejen tvarem, ale i tím, že se na něj hrají akordy. V souboru plní funkci doprovodu. BUGARIE je vybavena čtyřmi kovovými strunami, z nichž dvě jsou stejně laděny (1 x ø 0,40mm, 1 x ø 0,35mm, 2 x ø 0,28mm respektive 1 x ø 0,45mm, 1 x ø 0,40mm, 2 x ø 0,32mm)

  BUGARIE I BUGARIE II

  Hmatník je rozdělen celistvými pražci a struny se rozechvívají trsátkem vedeným většinou shora dolů. Má-li se některý tón vytrsávat, označuje se toto místo v notách zkratkou tremtremolo.
  V současné době jsou v souboru obsazeny pouze Bugarie II.
  [nahoru]


 • BERDE

Podle velikosti Berde, Berdeto, Bugarie, Bisarnice
největší tamburašský nástroj, slouží k vyhrávání nejhlubších tónů. Hráč při hře stojí, objímá krk levou rukou (jako u basy) a koženým trsátkem rozechvívá struny zpravidla od pravé strany k levé.
Ostrunění je zvláštní, protože každá struna (ø 0,90mm, ø 1,90mm s opředením, ø 0,80mm, ø 1,50mm s opředením) je jinak laděná - vždy dvě v oktávě laděné struny představují jeden tón.

V některých souborech doplňuje BERDE nástroj BERDETO, které je rozměrově menší a výše laděné (ø 0,70mm, ø 0,60mm, ø 1,40mm s opředením) než BERDE. V současné době v souboru není obsazeno.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář