Jdi na obsah Jdi na menu
 


Theremin

26. 11. 2007

Theremin

Proč zrovna toto? Protože proto....je o něm zmínka v příspěvku KHOOMEI....nezapomeňte si ho poslechnout (viz VIDEO v externích odkazech na konci tohoto příspěvku)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Skočit na: Navigace, Hledání
 
Lev Sergejevič Těrmen hraje na jeden z prvních thereminů
Lev Sergejevič Těrmen hraje na jeden z prvních thereminů

Theremin je elektronický hudební nástroj, který vynalezl v roce 1919 Lev Sergejevič Těrmen (Leo Sergejewitsch Thèremin). Je to první hudební nástroj, na který se hraje, aniž by se ho hráč jakkoli dotýkal. Je tvořen dřevěnou skříní se dvěma anténami a je ovládán pouze pohybem paží, dlaní a prstů. Vzdálenost ruky od antény ovlivňuje příslušnou vlastnost zvuku. Pravá ruka ovládá výšku tónu (frekvenci), levá jeho sílu (amplitudu). Hra na theremin je proto výjimečně náročná. Zvuk thereminu je velmi chrakteristický, je pro něj typické glissando a vibráto. Staccato lze zahrát také, ale je to velmi obtížné. Zvuk thereminu je podobný zvuku smyčcových nástrojů nebo lidskému hlasu. U prvních nástrojů bylo možné ze čtyř základních vlastností tónu ovlivnit pouze tři, barva zvuku byla stále stejná. Novější nástroje mívají i regulaci zvukové barvy.

Kromě občasného využití ve vážné hudbě se theremin objevuje především v hudbě experimentální, populární a filmové. Zvláště oblíbené bylo jeho používání v polovině 20. století v hudbě k hororům a fantastickým filmům.

Theremin používali ve svých skladbách někteří skladatelé vážné hudby, mezi nimi Edgard Varèse, Alfred Schnittke, John Cage a Bohuslav Martinů. K nejznámějším hráčům patří Clara Rockmore, Lydia Kavina a Konstantin Kovalsky. Theremin se objevil např. v nahrávkách skupin Led Zeppelin, Portishead, Plastic People of the Universe či u Toma Waitse nebo Jean-Michela Jarreho.

[editovat] Externí odkazy

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář