Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vodnářský zvon

1. 5. 2008

 

 

 

 

Obrazek

V Betlémské kapli v Praze se 9. 4. konal zajímavý koncert na Vodnářský zvon - starobylý čínský nástroj, jehož zvuk tvoří alikvotní tóny a rezonance vodní hladiny v kovové nádobě podobné zvonu. V příspěvku uslyšíme i zvukovou ukázku, nejprve ale rozhovor s hlavním protagonistou koncertu Tomášem Pfeifrem. Jindřich Bálek se ho ptal na bližší charakteristiku Vodnářského zvonu.

Bližší informace najdete také na www.dub.cz. 

MP3 Flash player. Credits, license, contact examples: http://pyg.keonox.com/flashmp3player/

Vodnářský zvon
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM

 

Vodnářský zvon

Známý biotronik Tomáš Pfeiffer absolvuje po celé republice koncerty, při nichž hraje na vodnářský zvon - 3 500 let starý hudební nástroj.

„Vodnářský zvon jsem nalezl vysoko v horách. Bylo to romantické. Představte si - kolem vysoké štíty a ledovce - místnost ve které byl zvon vystaven, byla asi 2200 metrů nad mořem,“ vzpomíná Pfeiffer. Zvon pohladil, jak to turisté dělávají, a najednou uslyšel táhlé tóny, které nástroj rozezněly. „Okamžitě jsem poklekl, a i když jsem vůbec nevěděl jak, začal jsem hrát,“ říká Pfeiffer.

Pořídil si kopii vodnářského zvonu, jak nástroj sám nazval, a přivezl si ji do Prahy. Do zvonu, na který se hraje holýma rukama, se nalévá voda, která na hladině zobrazuje obrazce a ve vrcholné fázi dokonce stoupá o několik centimetrů. Jak zní nástroj z období dynastie Ming, lze slyšet na koncertě Tomáše Pfeiffera .

Tomáš Pfeiffer rozezní Vodnářský zvon. Posluchači se mohou zaposlouchat do alikvotních tónů, které nejen rezonují s naší duchovní podstatou, ale léčí i naše tělo...

    Tomáš Pfeiffer rozezní Vodnářský zvon. Posluchači se mohou zaposlouchat do alikvotních tónů, které nejen rezonují s naší duchovní podstatou, ale léčí i naše tělo.

    Zajímavostí je i to, že součástí hudebního nástroje je vodní hladina, která během hry vytváří rezonanční obrazce a ve fortissimu dochází až k její levitaci do výše řady centimetrů. Hudební zážitek je tak doplněn i silným zážitkem vizuálním.    Zklidněte se a nechte na sebe působit tyto zvuky alespoň prostřednictvím tohoto videa!

Termíny pořádaných koncertů ( již v tyto dny ) uvedeny na níže uvedené webové stránce:

www.dub.cz

www.dub.cz/bioton/biotronika1.php

Kde a kdy jste svůj netradiční hudební nástroj objevil?
Nalezl jsem ho při jedné ze svých cest před více než rokem. Rád jezdím za odpočinkem na ledovce, kde mohu být sám. Při jedné z mých cest jsem vysoko v horách nalezl tento nástroj, který byl vystavený v místnosti, kde si na něj každý mohl zkusit zahrát. Zkusil jsem i já a najednou jsem zažil vědomí jakési blízkosti, vědomí toho, co už člověk podvědomě zná. Chvilku jsem na ten nástroj hrál a po chvilce mi došlo, že se jedná o opravdový hudební nástroj. Zanedlouho poté jsme sehnali nahrávací zařízení a natočili jsme první CD - Biotronika 1.

Lze Vaše vystoupení označit za evropský unikát?
Ta hra je určitě evropským unikátem, protože nikdo ten nástroj nepoužívá tím způsobem jako já. Těch kopií samotného zvonu je po celém světě spousta, ale neslyšel jsem o nikom, kdo by na něj hrál.

Jaké je stáří nástroje?
Můj osobní odhad je stáří tři a půl tisíce let. Písemné zprávy o vodnářském zvonu se poprvé objevují v dynastii Ming, což je zhruba šest set let zpět. Ten nástroj obsahuje mimojiné reliéf delfína, což je pro čínskou kulturu neobvyklé, a proto si myslím, že by mohl být mnohem starší. To jde samozřejmě o stáří originálu. Kopie vodnářského zvonu byly tvořeny v novověku.

Co je při hře na vodnářský zvon důležité?
Především stav ducha, což jsem pochopil už tenkrát, když jsem ho poprvé uslyšel. Já jsem se na něj hrát neučil, to šlo samo. Já ani sám doma necvičím. Zkrátka jdu na ten koncert a hraju podle svého srdce či intuice.

Jak je při koncertu důležité propojení mezi obrazem a hudbou?
Je to velmi důležité, protože ten koncert má určitou posloupnost a měl by lidem ukázat odlišnou tvář světa. Jsme zvyklí užívat darů moderní techniky, ale tento koncert propojuje starověký nástroj s novověkými technologiemi, a to je podle mě užitečné.

Vodnářský zvon má podle legendy léčivé účinky. Chodí za Vámi lidé s tím, že jim zvuk zvonu pomohl?
Ty případy, kdy zvuk vodnářského zvonu někomu pomohl, shromažďujeme, ale sám si všechny případy nepamatuji, ačkoliv šlo mnohdy o krásné případy. Pro mě jsou nejcennější racionální skeptici. Skeptik, který má svůj názor, ale který je schopen vnímat realitu, to je nejcennější zpravodaj, protože nemá žádná očekávání.

Co je cílem Vašich koncertů?
Hlavním cílem je obohatit lidi o racionálně-emoční zážitek ze světa, který je kolem nich, aby lépe viděli krásy, které jsou kolem nich. Na co se podíváte, to je zázrak. Chci ty zázraky předat i lidem.

Související články

Jihlavský dům kultury hostil evropský unikát (05.10.2007 00:00)

Netradiční koncert v jihlavském kulturním domě (03.10.2007 00:00)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

vodnářský zvon v čr

(petr, 21. 4. 2009 19:19)

na stránkách firmy " tibet v brně " je možnost získání vodnářského zvonu :-)